Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nedir?

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nedir?

12.06.2023

Gece çalışma saat aralıklarının mevzuata göre geçerli olan bir süresi bulunmaktadır. Gece çalışmaları en geç akşam saat 20.00'den başlar ve en erken sabah 06.00'da biter. Toplam olarak en fazla 11 saat süren bir çalışma sürecidir. Standart bir çalışma saatinin yarısından fazlası bu bahsettiğimi 20.00 - 06.00 saatleri arasına geldiğinde gece çalışmasından bahsedebiliriz.

Gece çalışmasıyla ilgili olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu ve bunlara ek olarak birtakım yönetmelikler, gece çalıştırılması düşünülen kişiler açısından işverene bazı yükümlülükler getirir. Bu kanun ve yönetmeliklere göre işveren, gece çalışmasında bulunacak işçileri, çalışma süreci başlamadan önce, bu çalışma şartlarına uygun olup olmadığını sağlık raporu ile belgelemek zorundadır.

Gece çalışacak olan kişilerin, kanun ve yönetmeliklere göre "gece çalışmasına uygun" ibaresi bulunan bir sağlık raporu ışığında, bunu sağlayan kişiler olması gerekir.

Özet olarak; gece çalışabilir sağlık raporu, çalışanın uygun bir şekilde gece vardiyasında çalışabileceğini veya belirli bir sağlık sorunu nedeniyle gece çalışmaya uygun olmadığını belirtir. Bu rapor, işverenin çalışanın sağlık durumunu göz önünde bulundurmasına ve gerektiğinde önlemler almasına olanak sağlar.

Gece çalışabilir sağlık raporu ve daha fazlası hakkında bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp