Gebze Akciğer Grafisi

Gebze Akciğer Grafisi

Kocaeli ülkemizin en büyük sanayii yapılanmalarından birine sahiptir. Dilovası sanayii bölgesi 900 hektara varan büyüklüğü ile milyonlarca iş imkanı yaratmaktadır. Bunun yanı sıra 242 büyük sanayii kuruluşu ile ülkemizde üretim alanında ilk sıradadır. 2002 yılında kurulan Dilovası sanayii sitesinden önce gerekli önlemlerin alınmamasından ötürü maalesef akciğer hastalıklarında ise Türkiye’de en tehlikeli ildir. Rakamlara baktığımız zaman Kocaeli ilimizde yaşanan ölüm oranlarının yüzde 33’ü kanser nedeni iledir. Bu ölümlerin yüzde 44’ü akciğer kanseri yüzde 19.5 ile de mide kanseridir.

Kocaeli’nde bulunan ağır sanayii ve kimya üretiminin etkisi ile çalışanların akciğer grafisinin çekilmesi yasal olarak zorunlu ve sağlık açısından çokönemlidir. Bu sayede çalışan ve iş veren arasında sağlık referans noktası oluşturulacaktır.

Dilovası sanayii sitesi ülkede 7 gün 24 saat hava kirlilik kontrolüne yapıldığı tek sanayii bölgesidir.

Neden Gebze Akciğer Grafisi

Türkiye’de otomobil üretiminin yüzde 36,4’ü
Ağır kimya üretiminin yüzde 30’u
Ağır ve paslanmaz metal üretiminin yüzde 25’ini tek başına Gebze ili karşılamaktadır. İstanbul Sanayii Odası 2020 verilerine baktığımız zaman da en büyük sanayii kuruluşunun 75 tanesi Gebze’de bulunmaktadır. En büyük sanayii kuruluşları içerisinde ise ilk 10 içerisinde bulunun 3 kuruş Gebze’de faaliyet göstermektedir. Aynı zaman da ülkemize giren yabancı yatırımcıların çoğuda konumu itibari ile Gebze ilini tercih etmektedir. Dolayısıyla ülkemizin mihenk ekonomik taşlarından biri olan Gebze’de çalışanların ve işverenlerin güvenliği için akciğer grafisi ve diğer testlerin yapılması zorunludur. Gebze akciğer grafisi 242 büyük sanayii kuruluşunun faaliyet göstermesinden ötürü özellikle büyük önem taşımaktadır.

Akciğer Grafisi Nasıl Çekilir ?

Çalışan adayına bir defa kullanıma mahsus bir önlük verilir. Göğüs kısmını kapatan kıyafetler çıkartılarak güvenli bir alana alınır. Genellikle çekimler çalışan ayaktayken yapılır. Derin bir nefes alınarak görüntüleme işlemi tamamlanır. Kadın çalışan adaylarında ise öncelikle hamilelik durumunun olup olmadığı sorulur. Hamileliktede işe giriş için akciğer grafisi çekilmektedir.

Neden Akciğer Grafisi Çektirmeliyiz?

Çalışan adayı olarak var olan ciğer ve kalp sorunlarımızın durumunu öğrenmek ve çalışacağımız yerin imalat statüsüne göre oluşabilecek meslek hastalıklarının referans noktası için akciğer grafisi çektirmeliyiz. Böylece hem en doğru bilgiye ulaşacağımız gibi yasal olarak kendimizi güvence altına almış olacağız. Diğer yandan mesleki uygunluğumuz konusunda da bilgilendirilmiş olacağız. Önemli olan sağlığınız ve buna bağlı olarak kariyerinizdir.

Neden Akciğer Grafisi İstemeliyiz ?

İş veren olarak çalışanımızın sağlık durumunun mesleki yeterliliğe sahip olup olmadığını tespit edilmesini sağlamak yasal zorunluluktur. Böylece çalışanımızın sağlık sorunlarının önceden mi yoksa işe başladıktan sonramı olduğu konusunda kesin bir referans noktasına sahip olmamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda akciğer grafisi çekildikten hemen sonra yapılan solunum fonksiyon testi ile iş kazalarınında önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Alın
whatsapp