İşe Giriş Sağlık Raporu Alınmamasının Cezası Var Mıdır?

İşe Giriş Sağlık Raporu Alınmamasının Cezası Var Mıdır?

20.06.2023

İşe giriş süreçlerinde istenen evraklardan biri ve en önemlisi de işe giriş sağlık raporudur. İşe giriş sağlık raporu kişinin çalışacağı işe uygun olup olmadığını belgeleyen bir rapordur. İşe uygunluğu kontrol eden bu rapor sayesinde yaşabilecek iş kazaları risklerinin önüne geçilmektedir. Bu nedenle de işe girişlerde işe giriş sağlık raporu alınması zorunludur.

Aynı şekilde süregelen çalışma hayatında çalışılan iş yerinin tehlike sınıfına göre işe giriş sağlık raporları periyodik olarak yenilenmelidir.

Yeni işe girişlerde ve süregelen çalışma hayatında belirli periyodlarla işe giriş sağlık raporu alınmamasının veya yenilenmemesinin sonucunda işverene idari para cezası uygulanır. İdari para cezası ayrıntılı bilgilendirme için buraya tıklayınız.

Bu tip bir durumla karşılaşmamak adına işe giriş sağlık raporu yeni işe girişlerde ve sonrasında periyodik olarak işveren tarafından talep edilmelidir.

Yeni işe girişlerde işe giriş sağlık raporunu nereden alacağınızı bilmiyorsanız, "İşe giriş sağlık raporu nereden alınır?" yazımız size yardımcı olacaktır. Ayrıca "Periyodik işe giriş sağlık raporu nedir?" yazımıza göz atarak çalışma süresince işe giriş sağlık raporunun yenilenmesinin önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve raporunuzu en güvenli ve hızlı şekilde alabilmek için İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp