Yüksekte Çalışmak İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yüksekte Çalışmak İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

10.05.2023

Yüksekte çalışmak için sağlık raporunun nereden ve nasıl alınacağına ve kimlerin yüksekte çalışmak için sağlık raporu alması gerektiğini belirleyebilmek için ilk olarak yüksekte çalışmanın ne olduğuna bakalım. 

Yüksekte çalışmak, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde belirtildiği şekilde "Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma" olarak tanımlayabiliriz. Bu nedenle yüksekte çalışacak olan tüm çalışanların sağlık açısından fiziksel ve ruhen yüksekte çalışmaya uygun olmaları gerekir.

İşyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmelik ek 2'de bulunan kanaat ve sonuç bölümünde belirtildiği üzere "Yapılan muayene sonucunda çalışanın gece veya vardiyalı çalışma koşullarında çalışıp çalışamayacağı ile vücut sağlığını ve bütünlüğünü tamamlayıcı uygun alet veya tehçizat bulunması durumunda çalışan için bu koşullarda çalışmaya uygun olup olmadığı kanaati belirtilecektir." hükmü ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı 20065 sayılı Temel iş sağlığı hizmetlerinin uygulama usül ve esasları hakkında yönergede atıfta bulunduğu üzere yüksekte çalışma yapacak kişilerin yüksekte çalışıp çalışamayacakları sağlık raporu ile belirtilmelidir.

Gebe ve emziren kadınlar, 18 yaşın altında çalışanlar ile kronik rahatsızlıkları bulunan çalışanların yüksekte çalışmaları uygun değildir.

Yüksekte çalışmak için sağlık raporunu OSGB kuruluşlarından alabilirsiniz. En kolay ve güvenilir yüksekte çalışma sağlık raporu için Çözümmed'i tercih edebilirsiniz. Yüksekte çalışma sağlık raporu hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp