Akciğer Grafisi - 2

Akciğer Grafisi - 2

13.11.2022

Akciğer Grafisi Nedir ?

 

Akciğer röntgeni, akciğer, kalp, damarsal yapılar, göğüs boşluğu, kemik ve akciğere komşu yumuşak dokuların röntgen ışınları kullanılarak radyolojik olarak incelendiği bir görüntüleme yöntemidir.

 

Akciğer Grafisi Görüntü Nasıl Alınır ?

 

Göğüs radyografisi olarak da bilinen göğüs röntgeni, göğsünüzün içindeki kemikleri ve organları görüntülemek için kullanılan tıbbi bir testtir. Göğüs röntgeni akciğerler, kalp veya göğsünüzdeki kan damarlarıyla ilgili sorunları (kalp veya akciğer çevresinde sıvı gibi) gösterebilir.

 

Göğüs radyografisi veya düz film olarak da adlandırılan göğüs röntgeni, akciğer, kalp, damar yapıları, göğüs boşluğu, kemik ve akciğere komşu yumuşak dokuların X-ışını ışınları kullanılarak radyolojik olarak incelendiği bir görüntüleme yöntemidir. GÖĞÜS RÖNTGENİ RADYOLOGLARIN EN SIK YAPTIKLARI İŞLEMDİR

 

Göğüs radyografisi, vücudun göğüs boşluğunun X-ışını alanında görüntülenmesidir. X ışınları yumuşak dokulardan, kemiklerden ve organlardan geçerek özel bir film veya dedektör üzerinde bir görüntü oluşturur. Elde edilen görüntü, sağlık sorunlarının olup olmadığının tespit edilmesine ve/veya teşhis edilmesine yardımcı olur.

 

Göğüs radyografisi, göğsün görüntülenmesinde en sık kullanılan yöntemdir. Bunun nedeni çabukluğu, nispeten düşük maliyeti ve görüntü sonuçlarının yüksek kalitesidir. Göğüs radyografisinin başlıca avantajları şunlardır:

 

Göğüs radyografisi bir tür dijital görüntü kaydıdır. BT taraması, vücudun iç yapılarının üç boyutlu bir görüntüsünü oluşturur ve diğer tanı yöntemlerine göre daha ayrıntılı bilgi sağlar.

 

Toraks grafisi olarak da bilinen akciğer grafisi, göğüs yapısını görselleştirmek için X-ray cihazlarını kullanan bir radyografik inceleme türüdür. Bu tür bir muayene sırasında, bir X-ışını demeti vücuttan geçer ve floresan bir ekranda ortaya çıkan gölge, mevcut olabilecek herhangi bir anormalliği ortaya çıkarır. Bu tür bir test sırasında kullanılan radyasyon miktarı çok düşüktür ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.

 

Akciğer Görüntüsü Çeşitleri Nelerdir ?

 

PA göğüs röntgeni arkadan çekilen bir röntgendir, AP göğüs röntgeni ise önden çekilir. Bu radyografi türlerinin her ikisi de pulmoner detayları ortaya çıkarır. Telgraf grafisi kardiyak yapıların daha ön planda değerlendirilmesini sağlarken, dekübitus grafisi sağ veya sol dirseğin üzerine eğilerek akciğer zarları arasında biriken sıvıyı tespit eder. Bir floroskopi dinamik radyografi diyafragma patolojilerini değerlendirir

 

Göğüs Röntgeni (CXR), kalp ve akciğerler gibi göğüsteki yapıların görüntülerini yakalamak için düşük doz radyasyon kullanılarak yapılan tanısal bir görüntüleme muayenesidir. Göğüs röntgeni en yaygın olarak zatürre, akciğer kanseri, pnömotoraks (alveollerin çökmesi) ve kalp hastalığı gibi durumları teşhis etmek için kullanılır. Bir doktorun veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcısının göğüsteki enfeksiyonlar, kan pıhtıları ve tümörler gibi durumları teşhis etmesine izin vermenin yanı sıra, bir göğüs röntgeni bu tür durumların gelişmesine katkıda bulunabilecek risk faktörlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

 

Akciğer Grafisi Süresi

 

Göğüs radyografisi göğüs boşluğunun röntgen görüntüsünü sağlar. Hastanın radyolusent bir masaya yatırılıp boyunluk, el tutamakları ve kum torbaları ile hareketsiz hale getirilirken sırt üstü yatmasını gerektirir. Göğüs röntgeni genellikle sadece birkaç dakika süren kısa bir işlemdir.

whatsapp