Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

13.06.2023

Gece çalışabilir sağlık raporu, gece vardiyalarında çalışacak olan kişilerin işe giriş sağlık raporuna ek tetkiklerin istenebileceği, kişinin gece çalışmaya uygunluğunu belirten bir rapordur. Kendi başına bir rapor olmamakla birlikte, işe giriş sağlık raporu formuna "Gece Çalışabilir" ibaresinin eklenmesi ile oluşturulur. Daha fazla bilgi için "Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nedir?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Gece çalışması planlanan çalışanların gece çalışabilir raporu olmaksızın işe başlatılması durumunda işverene idari para cezası uygulanır.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Gece çalışabilir ibaresinin yer aldığı işe giriş sağlık raporu bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan OSGB kurumlarından alınabilmektedir. Özel hastaneler ve aile hekimliklerinden bu şekilde bir rapor alınamaz. 

İşe giriş sağlık raporunun nereden alınacağına dair daha detaylı bilgi için "İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?" yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Gece çalışacak olan personel, işveren tarafından ya da kendisi bir OSGB kurumundan randevu alarak sağlık muayene ve tetkiklerini yaptırabilir. Çalışılacak olan firmanın tehlike sınıfına göre ve işveren tarafından ek olarak istenebilecek, muayene ve tetkikler uygulanır. Buna ek olarak gece çalışabilir uygunluğu için bazı ek tetkikler de OSGB hekimi tarafından uygulanabilir. Tüm bu sürecin ardından çalışan "Gece Çalışabilir" ibaresinin yer aldığı işe giriş sağlık raporunu alabilir.

Gece çalışabilir sağlık raporu hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp