İşe Giriş Sağlık Raporu Almanın Avantajları

İşe Giriş Sağlık Raporu Almanın Avantajları

19.04.2023

Her işin ve işyerinin kendine özgü bazı riskleri vardır, bu riskler işyeri hekimi tarafından belirlenip muayene öncesi tetkiklerin seçiminde önemli rol oynar. Örneğin; kimyasallarla ilgili çalışan bir işyerinde çalışacak olan kişiden karaciğer ve böbrek fonksiyonları ile ilgili testler istenebilirken, yüksek alanlarda çalışacak olan kişiden denge testleri istenebilir. Yüksek sesli ortamlarda çalışacak kişiden de işitme testlerinin istenebileceği gibi bu örnekleri arttırabiliriz.

Sağlık muayenesi, çalışanların işe başlamadan önce ve sonrasında belirli periyotlarla sağlık durumlarının kontrol edilmesi ve izlenmesi için yapılan bir uygulamadır. İşverenler, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak ile yükümlüdürler. Bu nedenle yapılacak periyodik sağlık muayeneleri, çalışanların sağlığını korumak ve iş kazalarını önlemek için önemli bir araçtır.

İşe giriş sağlık muayeneleri, işe başlamadan önce yapılırken, periyodik sağlık muayeneleri çalışanların belirli aralıklarla sağlık durumlarını kontrol etmek için yapılır. Bu muayeneler, işyerindeki riskleri değerlendirirken ve iş güvenliği programlarını geliştirirken önemli bir yere sahiptir.

Sonuç olarak, işe giriş sağlık muayeneleri çalışacak kişiselerin sağlık durumlarının değerlendirmesinde önemlidir. 

Bu konuyla ilgili olarak daha önce ele aldığımız "İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir?" ve "İşe Giriş Sağlık Raporu Zorunlu Mudur?" yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

İşe giriş sağlık raporu ile ilgili merak ettiğiniz her konuda İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp