İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir?

İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir?

06.04.2023

Hepimiz işe giriş sürecinde sağlık raporu istenmesiyle karşılaşmışızdır. Bu durum akıllarda "işe giriş sağlık raporu nedir ve neden istenir?" sorusunu oluşturur, daha önceki yazımızda "İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?" sorusunun yanıtını hep birlikte öğrendik. Şimdi ise "İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir?" sorusunun yanıtını yine hep birlikte öğreneceğiz.

Çalışacağımız işe hem fiziksel hem de ruhsal açıdan uygun olduğumuzu kanıtlayabilmek için işe giriş sağlık raporu oldukça önemlidir. İşverenler, genellikle işe giriş sürecinde bu raporu isterler, ancak bunun yanı sıra zamanla oluşabilecek aksi durumları kontrol edebilmek için periyodik olarakta tekrarlayabilirler.

İşe giriş sağlık raporu, çalışanların sağlık durumlarına dair en net bilgileri verdiği için çalışma sürecindeki doğabilecek riskleri azaltmaya yardımcı olur. Yani bu rapor işveren içinde çalışan içinde birçok riskin önüne geçilmesine fayda sağlar. Çünkü kişilerin çalıştıkları ya da çalışacakları işe uygun olması gerekir. Aksi halde kişisel sağlığının el vermediği bir işte çalışan kişi için zamanla istenmeyen sonuçlar kendini gösterecektir.

İşe giriş sağlık raporu, sizin ve işvereninizin birlikte çalışarak sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için attığı önemli bir adımdır. Kendinizi ve işinizi korumak için bu önemli adımı atın ve sağlığınızı öncelikli tutun.

İşe giriş sağlık raporu hakkında daha fazla bilgi almak için bize hemen ulaşın!

whatsapp