İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

İşe Giriş Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

14.04.2023

İşe giriş sürecinde istenen evraklar arasında yer alan işe giriş sağlık raporu, çalışılacak işyerinin yer aldığı sınıflara göre farklı geçerlilik sürelerine sahiptir. İşverenler bu sınıflara göre çalışanların işe giriş sağlık raporlarını belirlenen periyodlarda yeniletmekle yükümlüdür.

Çalışanların sağlık durumlarında bir değişim olduğu takdirde işe giriş sağlık raporlarının geçerlilik süresini beklemeden yenilemesi gereklidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işyerleri farklı sınıflara ayrılmaktadır ve bu sınıflara göre de işe giriş sağlık raporlarının geçerlilik süresi farklılık göstermektedir. 

İlk olarak işyeri sınıflarına göz atalım;

  • Az Tehlikeli
  • Tehlikeli
  • Çok Tehlikeli

İşyeri tehlike sınıflarına göre bakanlık tarafından belirlenmiş olan işe giriş sağlık raporu periyodik yenileme süreleri;

  • Az tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde en geç 5 yılda bir defa,
  • Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde en geç 3 yılda bir defa,
  • Çok tehlikeli sınıfında yer alan iş yerleri için ise en geç yılda bir defa işe giriş sağlık raporları yenilenmelidir.
  • Bunların dışında özel politika gerektiren grupta yer alan çocuk, genç ve gebe çalışanlar için en geç 6 ayda bir defa sağlık raporları yenilenmelidir.

Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacak olan kişiler yapacakları işe uygun olduklarını belirten işe giriş sağlık raporu olmadan kesinlikle işe başlatılamazlar. Dilerseniz konuyla ilgili olarak "İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir" ve "İşe Giriş Sağlık Raporu Zorunlu Mudur?" yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz işe giriş sağlık raporu ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene, muayene edilmeyen veya işe giriş sağlık raporu olmadan işe başlatılan ya da belirtilen periyodlarla yenilemeleri yapılmayan her çalışan için idari para cezası uygulanır. İdari para cezaları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

"İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır" yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Çalışanlar ve işverenler için Kocaeli, Gebze, Körfez ve diğer tüm ileçelerde işe giriş sağlık raporu, periyodik yenileme ve muayene ile ilgili İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp