İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?

İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?

04.04.2023

İşe Giriş Sağlık Raporu; 30 Mayıs 2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla birlikte, özellikle fabrika ve imalathanelerde işe başlayacak kişilerin almak zorunda olduğu sağlık raporudur. Çalışanların ilk defa işe girişlerde, iş değiştirmeleri durumlarında, iş kazası, meslek hastalığı ya da sağlık sebepleriyle işten uzaklaştırılma gibi durumlarda işverenin talebiyle, çalışan iş başı yaparken, bu raporu almak zorundadır.

"6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 15. Maddesi Uyarınca İşyerleri; İşe Uygun Olduğunu Gösterir Sağlık Raporu Olmayan Personelleri İşe Başlatamazlar"

Çalışanların başlayacakları işin niteliklerine ve çalışacakları sektöre uygunluğunu tespit eden ve risklerin ortaya konulmasını sağlayan işe giriş sağlık raporu olmadan "Tehlikeli" ve "Çok Tehlikeli" sınıflarında yer alan işlerde çalışmaları uygun değildir. İş kazaları ve oluşan aynı zamanda oluşabilecek meslek hastalıklarının tespit edilmesi için bu kadar önemli bir yere sahip olan bu raporu işverenlerin ve çalışanların aynı derece de önemsemesi gerekmektedir.

İşe giriş sağlık raporunu aynı zamanda genel bir sağlık taraması olarak da görebiliriz, işe giriş sağlık raporu içeriğinde kişinin akciğer grafisi, tahlil değerleri, odyometri (kulak ölçümü), hemogram, göz taraması, iç organları taraması ve daha birçok tetkik sonucu da görülebilir. Tüm bu detaylı tetkiklerin doğru ve gereğince yapılması da oldukça önemlidir. İşe giriş sağlık raporunuzu hastane ve sağlık ocaklarından veya Çözümmed uzmanlığıyla en doğru ve hızlı şekilde edinebilirsiniz.

Özet olarak işe giriş sağlık raporu çalışanın mesleki hastalığının referans noktasını, işe girecek olan çalışanın işe yeterliliğini belirler. Eğer kişi işin gerektirdiği kriterleri karşılamıyor ise iş güvenliği açısından risk teşkil etmektedir. Çözümmed tarafından edinilen doğru ve güvenilir işe giriş sağlık raporu ile çalışanın sorunsuz bir şekilde iş başı yapması sağlanır.

Daha detaylı bilgi için; "İşe Giriş Sağlık Raporu" sayfamızı ziyaret edebilir veya doğrudan bize ulaşabilirsiniz.

whatsapp