Covid-19 Antikor Testi

Covid-19 Antikor Testi

05.10.2020

Antikor nedir?

Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak bir savunma mekanizması geliştirir. Bu savunmayı sağlayan proteinlere antikor veya tıbbi adıyla “immünoglobulin" denir. Antikor testleri de enfeksiyonlara yanıt olarak oluşturulan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir.
 

Antikor testi ne işe yarar?

Antikorlar hastalığı geçirmiş kişilerin test edilmesi ile kanında bulunabilir ve bu insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabını gösterir. Antikor test sonuçları özellikle az veya hiç belirti göstermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından çok önemlidir.
 

Antikor testi nasıl yapılır?

Hastahanemizde antikor testi, yüksek kalite floresan immunoassay ölçme metodu ile IgG ve IgM tipi bağışıklık değerlerine bakılarak yapılmaktadır. Test sürüntü alınarak değil, kan örnekleri üzerinden yapılmaktadır.
 

Neden Covid-19 antikor testi yaptırmalıyım?

Tüm dünyada etkisi hala devam eden Covid-19 salgınında da hastalığın seyri bazı kişilerde çok ağır seyrederken bazılarında ise belirti bile göstermeden ilerlemektedir. Yapılan araştırmalara göre belirti göstermeden hastalığı geçirenlerin sayısı diğerlerine oranla çok daha fazla ve bu kişiler hastalığı taşıdıklarından habersiz olarak daha çok kişiye bulaştırıp, yayılmasını sağlayabilir. Özellikle kalabalık yerlerde çalışan kişilerin bu testleri yaptırması hastalığın erken döneminde olup belirti göstermeyenlerin ve bağışıklık kazananların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

whatsapp