İşe Giriş Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerli

İşe Giriş Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerli

24.05.2023

İşe giriş sağlık raporu ne kadar süre geçerlidir sorusundan önce "İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?" ve "İşe Giriş Sağlık Raporu Neden İstenir?" sorularının yanıtlarını öğrenmek için ilgili makalelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu sorularımızın yanıtlarını aldığımıza göre şimdi işe giriş sağlık raporu ne kadar süre geçerlidir sorusunun yanıtını hep birlikte öğrenelim.

Daha önceki makalelerimizde bahsettiğimiz gibi işyerleri tehlike sınıflarına göre "Az Tehlikeli", "Tehlikeli" ve "Çok Tehlikeli" olmak üzere 3 grupta toplanır, işe giriş sağlık raporlarının geçerlilik süreleri de bu sınıflara göre farklılık gösterir.

İşe giriş sağlık raporunun işyeri tehlike sınıflarına göre geçerlilik süreleri şöyledir;

  • Az tehlikeli sınıfta en geç 5 yılda bir defa,
  • Tehlikeli sınıfta en geç 3 yılda bir defa,
  • Çok tehlikeli sınıfta en geç yılda bir defa işe giriş sağlık raporları yenilenmelidir.

Çalıştığınız işyerinin tehlike sınıfına göre yukarıda belirtilen periyodlarda işe giriş sağlık raporlarının yenilenmesi gerekmektedir. Belirtilen periyodlarda işe giriş sağlık raporu yenilenmeyen her çalışan için işverene idari para cezası uygulanır.

Bu idari para cezaları hakkında detaylı bilgi almak için "İşe Giriş Sağlık Raporu Almak Zorunlu Mudur?" adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ek olarak periyodik işe giriş sağlık raporları ile ilgili olarak da "Periyodik İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?" makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Son olarak faydalı bulabileceğiniz ve işe giriş sağlık raporu gerekliliği hakkında aklınızdaki soruları giderebilecek olan "İşe Giriş Sağlık Raporu Almanın Avantajları" adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporunun ne kadar süre geçerli olduğuna dair kanunlarla belirtilmiş süreleri ve bu süreler dahilinde işe giriş sağlık raporları yenilenmediği durumda neler olabileceğinden bahsettik. İşe giriş sağlık raporu almak, periyodik olarak yenilemek veya konu hakkında detaylı bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

whatsapp